Pościel Online

Poznaj praktyczne informacje i porady na temat pościeli.

Pościel niemowlęca - fakty i porady

Pościel niemowlęca musi być bezpieczna. Przy jej zakupie należy kierować się określonymi zasadami.

Wybór pościeli dla niemowlęcia to poważna decyzja – w końcu każdej matce zależy na tym, aby dziecko było bezpieczne i zdrowe. Tymczasem, źle dobrana niespełniająca norm - może stać się przyczyną wielu poważnych problemów – od alergii i wysypek począwszy, na śmierci łóżeczkowej skończywszy.

W 2009 roku, kraje unijne rozpoczęły prace nad unifikacją przepisów dotyczących norm, jakie musi spełniać pościel dla niemowląt. Ustalono wtedy, jakie są dwa najczęściej pojawiające się problemy, związane z pościelą dla niemowląt. Są nimi ryzyko afiksji oraz przegrzania. Pierwszy to stan niedoboru tlenu w organizmie. Wyposażenie łóżeczka, może spowodować afiksję wtedy, kiedy dziecko jest w stanie zadławić się kawałkiem pościeli, kiedy wypada z niej wypełnienie lub też ta zawiera dodatkowe ozdoby (sznurki, zamki) . Do przegrzania dochodzi najczęściej z powodu tej kupowanej na bazarach od niesprawdzonych producentów i dostawców. Często taka pościel dla niemowlaka nie jest wykonana w 100% z naturalnych materiałów i w efekcie, dziecko przykryte kołderką wykonaną z mieszkanki sztucznych włókien, przegrzeje się, bo nie oddają one nadmiaru ciepła na zewnątrz.

Jaka pościel dla niemowląt będzie zatem odpowiednia?

Zanim nowe przepisy unijne, określające, jaka pościel niemowlęca jest bezpieczna, wejdą w życie, rodzice muszą radzić sobie sami. Ważnym jest więc, aby wybierać produkty od producentów pościeli niemowlęcej, którzy specjalizują się w produktach dla niemowląt. Mamy wtedy większą pewność, że firma ta dba o bezpieczeństwo milusińskich. Nie kupujmy też żadnych pościeli z dodatkowymi troczkami, sznurkami czy koralikami. Ze względu na roztocza, pościel niemowlęcia wymaga bardzo częstego prania, kupmy więc taką, która nie straci z tego powodu na jakości. Starajmy się znaleźć pościel z bawełny ekologicznej , gdyż nie ma w niej domieszek sztucznych włókien.

Kolejną ważną kwestią jest kolorystyka – rodzice bardzo często chcąc stworzyć dziecku piękny, kolorowy świat, wybierają tę zdobioną mnóstwem żywych barw i wzorów. Dla dziecka lepiej jednak jest, jeśli barwy pościeli są stonowane i zbliżone do naturalnych. Kolory krzykliwe mogą straszyć niemowlę i wzbudzać w nim niepokój.