Pościel Online

Poznaj praktyczne informacje i porady na temat pościeli.

Jak kupić pościel z wełny? - fakty i porady

Kupujemy pościel z wełny – na co zwrócić uwagę? Dlaczego odznacza się ona zróżnicowaniem cenowym? Produkty z wełny merynosa sprzedawane na prezentacjach domowych – ufać czy nie?

W ofercie sklepów tradycyjnych oraz internetowych spotkać możemy dziesiątki kompletów pościeli wełnianych. Według opisów na stronach czy w opinii sprzedawców, każda nich jest najlepsza, a jej jakość gwarantuje 100% udział wełny. Niestety, pościel z wełny nie zawsze jest identyczna i nie jest tak, że każdy jej rodzaj ma identyczne właściwości. Czym zatem może różnić się między sobą pościel wełniana?

Pościel wełniana – producent i jakość

Pościel wełniana produkowana jest zarówno w Polsce jak i poza nią, przez kilkunastu czołowych wytwórców. Każdy z nich dysponuje inną technologią i na inne aspekty pościeli kładzie nacisk. Warto więc zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj wełny, ale również na wykorzystany splot oraz wykończenie pościeli.

Pościel wełniana – ceny

W sklepach znajdziemy mnóstwo zestawów pościeli wełnianej. Szukając jej w internecie, szybko zauważymy, że oferowane egzemplarze potrafią bardzo mocno odbiegać od siebie pod względem ceny. Dlaczego między poszczególnymi kompletami występują aż takie różnice i od czego zależy koszt pościeli wełnianej?

Przede wszystkim jej wartość jest uzależniona od rodzaju wykorzystanego głównego surowca, czyli wełny. Najdroższe będą najbardziej szlachetne gatunki wełny – z wielbłąda lub alpaki. Jeśli chodzi o pościel z wełny merynosa, ceny też będą się tu różnić – możemy mieć bowiem do czynienia z merynosem europejskim bądź australijskim. Ten drugi jest droższy, ale jego wełna bez porównania lepsza. Pościel z wełny merynosa australijskiego nie filcuje się w tak mocnym stopniu jak u gatunków europejskich, nieco mniej się snuje (dzięki czemu nie pozostawia nam w domu maleńkich kłaczków wełny) i ma znacznie większe możliwości adaptacyjne w zakresie temperatury. Nie znaczy to oczywiście, że pościel z wełny merynosa europejskiego jest niewskazana – są to po prostu dwa dobre produkty różnej klasy.

Decydując się na pościel wełnianą, zwróćmy więc uwagę na to, jakie runo jest nam proponowane, gdyż cena powinna być dostosowana do jego gatunku.

Pościel wełniana – marki

Większość pościeli wełnianej w Polsce zbywana jest za pomocą tzw. sprzedaży bezpośredniej – podczas prezentacji, które odbywają się w domach, w sanatoriach i na różnego rodzaju zorganizowanych pokazach. W ten sposób sprzedawana jest pościel wełniana Lama Gold, Pollana, Kaja czy Welmax. Pościel wełniana proponowana klientowi w ten sposób jest zazwyczaj dobrej jakości, ale forma sprzedaży nie pozwala nabywcy na porównanie cen i właściwości pościeli między poszczególnymi producentami, a oparta na manipulacji technika handlu powoduje, że potencjalni kupujący (zwłaszcza osoby starsze i chore) upatrują w wyrobie z wełny lekarstwa na wszystkie swoje dolegliwości. Pościel z wełny merynosów jest rzeczywiście dobra, ale nie można też dać się zwariować na prezentacji prelegentom.

Co sprawdzić zanim kupisz pościel z wełny?

  • Czy na pościeli z wełny obecny jest znak Woolmark? Pościel wełniana bez tego znaku niekoniecznie będzie ezemplarzem w 100% wełnianym.
  • Jaki rodzaj splotu został zastosowany?
  • Jaki rodzaj wełny został wykorzystany do produkcji pościeli, jeśli to mieszanka, to w jakich proporcjach?
  • Jak długi okres gwarancji daje producent?